IEEE İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa…

Elif Gizem Akkaya Projesi (EGAP)

EGAP NEDİR?
IEEE Türkiye Şubesi tarafından düzenlenen tam adı Elif Gizem Akkaya Projesi olan sosyal sorumluluk projesidir. Projenin isim sahibi Elif Gizem 19 yaşında IEEE gönüllüsü bir arkadaşımızdı ve ne yazık ki 2016 yılında Ankara’da gerçekleşen terör saldırısında şehit oldu. Böyle hain bir saldırıda aramızdan birini kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle onu anmak için bir proje yapmaya karar verildi. Mühendislik öğrencileri olarak bunun en iyi bilim ve teknoloji projesiyle yapılabileceğinin farkındaydık. Böylece EGAP ortaya çıkmış oldu.

Projenin ana amaçlarından biri bizden yaşça küçük olan öğrencilere mühendisliği ilgi çekici kılıp bilim ve teknoloji kavramlarına alıştırmaktır. Proje tamamıyla gönüllülük esaslı olup kendi seçtiğimiz liselerde kendi seçtiğimiz alanlarda uygulamalı teknik eğitimler verilir. Temel elektronik, robotik, programlama, kodlama gibi alanlarda eğitim alan öğrencilere mühendisliğin ilgi çekici yanlarını gösterme imkanı sağlanır. Eğitimler sonucu öğrenciler onlara sağlanan malzemelerle ve eğitimlerden öğrendikleriyle bir proje ortaya çıkarır.

Bu projeler bahar döneminde şehit ailelerinin, akademisyenlerin, iş adamlarının, ülkenin dört bir yanından katılan IEEE gönüllülerinin ve lise öğrencilerinin katılım sağladığı Elif Gizem Akkaya Bilim ve Teknoloji Proje Sergisi’nde sunulur. Lise öğrencileri proje sunumları yaparak erken yaşta sunum tecrübesi edinmiş olurken gün sonunda 13 Mart Şehitlerimiz için anma programı gerçekleştirilir.

IEEE İÜC’de EGAP

IEEE İÜC Ailesi EGAP temsilciliği olarak vizyonumuz birlikte çalışacağımız liseye en verimli şekilde eğitim verip öğrencilere en üst düzeyde fayda sağlayabilmektir. Bunun sonucunda yıl sonunda başarılı bir projeyle sergide yer alıp IEEE İÜC’nin sosyal sorumluluk projelerine verdiği önemi somut olarak kanıtlayıp IEEE İÜC’nin adını Türkiye’de ve globalde duyurabilmek en büyük amacımızdır.

Sene içerisinde Elif Gizem Akkaya’nın adını yaşatmak ve birilerinin daha hayatına dokunabilmek amacıyla Elif Gizem’in adına bir kütüphane açmayı bunun yanı sıra LÖSEV ve TEMA VAKFI gibi kurumlarla iş birlikleri yapmayı hedefliyoruz.

Beyzanur Öztürk
ELİF GİZEM AKKAYA PROJE (EGAP) TEMSİLCİSİ

beyzaoztrkk99@gmail.com

Telefon: +90 (554) 381 51 83